En Son Haber 34

Baldızla aynı sofraya oturulur mu?

Baldızla aynı sofraya oturulur mu?

EHA.Sosyal medyada yapılan bir paylaşım üzerine başlayan tartışmaya cemaatler de dahil oldu. Alparslan Kuytul ve Nurettin Yıldız, baldızla eniştenin yalnız kalmasının haram ve namahrem olduğunu savundu.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yapılan bir paylaşım, kısa sürede gündem oldu ve işin içine cemaatler de girdi. Twitter’da yapılan paylaşımda, bir kadın, eniştesi geldiğinde aynı sofrada dahi oturmadığını çünkü bunun haram olduğunu söyledi. Ekşisözlük’te konu gündeme yerleşti.

Yüzlerce mesaj yazılan konuda, kimi kullanıcılar duruma tepki gösterdi kimi ise savundu. Olayın büyümesinin ardından tweet silindi

Ardından tartışmaya cemaatler de dahil oldu. Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul ve “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyerek çocuk istismarını savunan Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız daha önce konuya ilişkin yaptıkları açıklamaları tekrar paylaştı.

Bu açıklamalarda Nurettin Yıldız eniştenin namahrem olduğunu ve kardeş muamelesi yapılamayacağını söylüyor. Yıldız, “Bir arada yeme içme, oturma, elle temas etme konuları açısından kardeş muamelesi yapamayız. Saygılı davranır, izzet-i ikramda bulunabiliriz. Amca gibi değildi. Enişte namahremdir” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan Alparslan Kuytul da 2017 yılındaki bir konuşmasını paylaştı. Kuytul bu konuşmasında enişte ile baldınızın aynı odada kalması gibi durumların haram olduğunu ifade ederek “Çünkü ortada geçici bir haramlık durumu var. Eğer enişte hanımını boşarsa ya da hanımı ölürse baldızıyla evlenmesi caizdir. Bu nedenle bir odada bulunmaları haramdır” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı