En Son Haber 34

Başkan Çakır Karahacılı Köyün’de Ünal Ailesinin Bağ Bozumu ve Pekmez yapımı davetine katıldı

Başkan Çakır Karahacılı Köyün’de Ünal Ailesinin Bağ Bozumu ve Pekmez yapımı davetine katıldı

EHA.Eylül ayı ortalarında üzümlerin olgunlaşması ile gerçekleştirilen bağ bozumunda hasada eşlik ederek Ünal ailesi ile birlikte üzüm topladık ve Üzümden Pekmez yapımına eşlik ettik. 

Bağ bozumunun kültürümüzde çok farklı bir yeri var. Üzüm Cenab-ı Allah’ın mucizevi nimetlerinden bir tanesidir ve Şifalarla dolu bir meyve olduğuna yürekten inanıyorum. Üretilen üzümlerimizden pekmez, sirke gibi ürünler yapılıyor. Üzümün bin bir derde şifa olduğuna dair inancımız var. Bunun da kıymetini bilmemiz gerekiyor.
Bağ bozumu kültürünü hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Çocuklarımıza da bu kültürü öğretmemiz lazım. Çekerek Belediyesi olarak kültürel değerlerimize sahip çıkıp, birçok konuda üreticilerimizin yanında oluyor ve onlara projeler hazırlıyoruz.

Kısa bir tefekkürle; meselâ bu gözümüz önünde bir parmak kadar asmanın üzüm çubuğunda yirmi salkım var. Ve her salkımda, şekerli şurup tulumbacıklarından yüzer tane var. Ve her tanenin yüzüne incecik ve güzel ve lâtif ve renkli bir mahfazayı giydirmek; ve nazik ve yumuşak kalbinde, kuvve-i hafızası ve programı ve tarihçe-i hayatı hükmünde olan sert kabuklu, ceviz içli çekirdekleri koymak; ve karnında cennet helvası gibi bir tatlıyı ve âb-ı kevser gibi bir balı yapmak; ve bütün zemin yüzünde, hadsiz emsalinde aynı dikkat, aynı hikmet, aynı harika-i san’atı, aynı zamanda, aynı tarzda yaratmak, elbette bedahetle gösterir ki, bu işi yapan bütün kâinatın Hâlıkıdır. Ve nihayetsiz bir kudreti ve hadsiz bir hikmeti iktiza eden şu fiil, ancak Onun fiilidir.

Tüm Üreticilerimize Hayırlı ve bereketli olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı