En Son Haber 34

Bursa’da kadın cinayetine tepki

Bursa’da kadın cinayetine tepki

EHA.Bursa Nilüfer İlçesi Çalı kavşağında geçtiğimiz hafta eşi tarafından öldürülen Elif Aydın için Bursa kadın meclisleri ve CHP Nilüfer İlçe Kadın Kolları, basın açıklaması yaparak olaya tepki gösterdi.

Basın açıklamasını Bursa kadın meclisi adına Cemile Boncuk okudu.

Bursa kadın meclisleri ve CHP Nilüfer İlçe Kadın Kolları basın açıklaması şöyle:

”Yine bir kadın, yine eşi tarafından öldürüldü. Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz, erkek şiddetine maruz kalıyor.

Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz?

Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek.

Toplumsal yaşamı baştan aşağı dinselleştirmek, kadını kamusal alanlardan uzaklaştırmak amacıyla, sosyal politikaları Diyanet eliyle düzenleyen, laik-seküler yaşamı yok eden ve kadın kazanımlarını hedef alan düzenlemeler bu cinayetlerin temel sebebidir. AKP’nin kadınlara dayattığı sınırları kabul etmiyoruz. Erkeği koruyan, cesaretlendiren, cezasız bırakan yargı sistemi de bu suçun en önemli ortağıdır. İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası etkin biçimde uygulanmadır.

Kadınların yaşam hakkı, devlet tarafından ve yasalarla güvence altına alınmalı. Kadınların uğradıkları her türlü şiddete karşı, erkek adalet değil, gerçek adalet uygulanmalıdır.

Aile Bakanlığı yerine Kadın Bakanlığı kurulmalı, ülkede zihinsel değişim sağlanmalıdır.

Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız.”

Bursa Haber Sercan Çelik

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı