En Son Haber 34

CHP PMÜ Gökhan Günaydın dayısı Ersen Sözener’i kaybetti

CHP PMÜ Gökhan Günaydın dayısı Ersen Sözener’i kaybetti

AHA.Cumhuriyet Halk Partisi PM üyesi Temiz siyasetçi Gökhan Günaydın geçtiğimiz günlerde dayısı Ersen Sözener‘i kaybetti Günaydın sosyal medya Facebook hesabından yaptığı duygusal paylaşımda şunları yazdı

Yıllar geçtikçe, telefonlarımızdan numaralarını silemediğimiz ancak bize artık cevap veremeyecek olduğunu da bildiğimiz insanların sayısı artıyor..
Elimiz varmıyor silmeye, varmasın da..
Bu isimlere en son dayım Ersen Sözener eklendi. Perşembe gecesi kaybettik, Cuma günü toprağa verdik..
Ben daha küçük bir adamken, babamın görevi nedeniyle Anadolu’nun dört bir köşesini dolaşırken, dayım İstanbul demekti. Kurtuluş’ta taksi olarak çalışan eski Amerikan arabalarına birlikte bindiğimiz, Ataköy’de denize girdiğimiz, plaj sonrası aceleyle “uzay yolu” dizisini seyretmek için eve döndüğümüz, Ataköy’ün pasajlarında bisiklete bindiğim, blokların arasında futbol oynadığım, Adalar’ı birlikte gezdiğimiz, banliyö trenlerinde seyahat ettiğimiz, Kumburgaz’daki yazlığında aylarca tatil yaptığımız, İstanbul’u bana sunan insandı. Dayım ve dayımla birlikte kendisi, insanlığı güzel yengem..
Sonra biraz büyüyünce birlikte siyaset, ekonomi, mühendislik konuştuğumuz, birikimine ve mücadelesine tanık olduğum adam..
Ancak kuşkusuz, yeğenine göründüğünden başka bir kimliğe sahipti bu Anadolu insanı..
Ersen Sözener Cumhuriyet rejiminin kurduğu sistemle yetişen, uluslararası alanda yetkinliğe sahip mühendislerden biriydi.

Tokat’ın Zile ilçesinde başlayan eğitim yaşamına Kayseri Lisesi’nde devam etti. Kayseri’de devlet yurdunda yatılı okunarak alınan sıkı bir eğitim sonrası, sınavla İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandı. İstanbul’da Gümüşsuyu yerleşkesinde Alman öğretim üyelerinin kurguladığı uluslararası standarttaki akademik ortamda, sabahlara kadar çalışılan sıkı ve yarışmacı bir eğitim dönemini yüksek başarıyla bitirerek mezun oldu.

Döneminin Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalıştı, İskenderun limanının kuruluş aşamalarında görev aldı. Ardından Almanya’ya giderek doktora çalışmalarını tamamladı. Ülkesine döndüğünde, Alman Squibb ilaç fabrikasının ve yine Alman Magirus Deutz otomobil fabrikalarının genel müdürlüğünü yaptı.
Kimya, metal ve demir çelik sanayiinde Alman firmalarının Türkiye temsilciliğini yaptı, sözü edilen alanlarda kendi işletmelerini kurdu ve başarıyla çalıştırdı.
1939 yılında başlayan yaşamı 2020 yılında sona eren Ersen Sözener, diğer çağdaşları gibi Cumhuriyet döneminin bir eseriydi. Anadolu’da küçücük bir ilçede başlayan yolculuk, Cumhuriyet’in kurduğu sistem ve olanaklarla Zile, Kayseri, İstanbul üzerinden Almanya’ya uzandı, kendisini dünyanın her yerinde çalışabilecek mühendislik ve dil yetkinliğine taşıdı, Cumhuriyet’in kendisine kazandırdıklarıyla memleketine borçlandı, bir ömür alın teriyle borcunu ödedi.

Alman ve gelişen ülke sanayiinin çarklarına katkı yapan Sözener, toprak ve tarımsal üretim süreçleri hakkında da şaşılacak derecede bilgi ve birikim sahibi idi. Bilincinin açık olduğu son dönemlerde dahi, İBB’nin tarım ve gıda alanında yaptıklarını dikkatle takip eder, öneri ve projeler geliştirirdi. Memleketine ve toprağına aşırı düşkünlüğü, derhal göze çarpardı.
19 Haziran 2020 Cuma günü kendisini, pandemi sürecinde kısıtlı sayıda dost ve akrabalarının eşliğinde toprağa verdik.
Huzurla uyusun, yattığı yer incitmesin..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı