En Son Haber 34

CHP’li Gökkaya Bu kadar iki yüzlülük olmaz. Sen kalk kendi ilçende deprem toplanma alanlarını imara aç sonrada deprem bölgesine yardım et!

CHP’li Gökkaya Bu kadar iki yüzlülük olmaz. Sen kalk kendi ilçende deprem toplanma alanlarını imara aç sonrada deprem bölgesine yardım et!

EHA.Maltepe Belediyesi CHP eski meclis üyesi Hasan Gökkaya Baskan Ali Kılıç’a Bu kadar iki yüzlülük olmaz. Sen kalk kendi ilçende deprem toplanma alanlarını imara açmak için mahkeme kararlarına itiraz et sonra da deprem bölgesine yardım ediyorum diye sosyal medyada şov yap. . Bu kadarda olmaz ki….Maltepe Gülsuyu’ndaki 50 dönümlük deprem toplanma ve yeşil alanı konut alanına dönüştürecek  plan tadilatını 6. İdari mahkemesi iptal etmişti. Bunun üzerine Belediye Başkanı Ali Kılıç, müteahhit firma ile Danıştay’a başvurdu, ancak burada da ret kararı çıktı. İBB ise Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile müdahil olduğu davadan kamu yararı olmadığı gerekçesi ile geri çekildi.

250  milyonluk rant iştahları kabarttı

Maltepe  Gülsuyu Mahallesi’nde özel bir şirketin talebi ile 50 dönüm deprem toplanma ve yeşil alan konut alanına çevrilmek istendi. Dönemin AK Partili İstanbul Belediye Başkanlığı ve CHP’li Maltepe Belediyesi’nce yapılan imar planı tadilatı kamu yararı içermediğinden, dönemin Belediye Meclis Üyesi Hasan Gökkaya tarafından Mahkemeye taşınmıştı. Söz konusu Maltepe’nin en değerli arazisinin mülkiyeti  hem ilçe hem İBB’ye  ait. Müteahhit firmanın ise arazide yeri var. Burada yapılacak plan tadilatı ile arazinin tamamına yaklaşık 250 konut yapılmak isteniyor.

Mahkemeden iptal üstüne iptal

6.İdare Mahkemesi, 24.04.2019 tarihinde bölgedeki yeşil alanları ve donatı alanları azaltarak, özel şahıslara ilave olarak verilen 24.000 m2 yeni konut alanları içeren plan tadilatını donatı alanlarını azaltması, yoğunluğu arttırması nedeniyle kamu yararına uygun olmadığı gerekçesi ile iptal etmişti. Ancak bu mahkeme kararına, AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve CHP li Maltepe Belediyesi ile plan tadilatını isteyen özel firmanın müdahil olarak istinaf Mahkemesine yaptığı itirazda mahkemece uygun bulunmayarak plan tadilatı yine iptal edilmişti.

Ali Kılıç İmamoğlu’nu da dinlemedi

İki mahkeme kararında da kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle iptal edilen tadiat planı için Maltepe belediyesi, özel firma ile birlikte Danıştay’a başvurdu. Danıştay’a başvuru aşamasında ilginç bir durum yaşandı. Bu aşamada Ali Kılıç başkanlığındaki CHPli Maltepe Belediyesini, AK Parti’den CHP ye geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yalnız bıraktı. Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile İBB plan tadilatından desteğini çekti ve hukuki olarak yarar bulunmadığından Danıştay’a itiraz başvurusu yapmama kararı aldı. Konunun asıl müdahili İBB’nin davadan çekilme kararına rağmen Ali Kılıç’ın bu kadar inat etmesi, ‘Rantın büyüklüğü başkanın gözünü karattı’ yorumlarına neden oldu.

Danıştay son kararını verdi: İzin yok

İki mahkeme kararına rağmen inatla plan tadilatını almaya çalışan Belediye Başkanı Ali Kılıç ve müteahhit firma Danıştay engeline takıldı. Danıştay kamu yararı olmayacağı gerekçesi ile başvuruyu ret etti. Ancak Ali Kılıç’ın yeni bir plan tadilatı ile şansını bir kez zorlayıp zorlayamayacağı merak konusu.

Gökkaya: Ekrem İmamoğlu doğru olanı yaptı

Konunun başından beri takipçisi olan ve plan tadilatını yargıya taşıyarak büyük bir faciaya engel olan Maltepe CHP’nin önceki dönem meclis üyesi Hasan Gökkaya gazetemize şu açıklamalarda bulundu: İstanbul Büyükşehir Belediye Sayın Başkanı  Ekrem İmamoğlu ve ekibine teşekkür ediyorum eğer davadan vazgeçmemiş olsalardı Maltepe ilçesinin son yeşil alanını da elden gidecekti. Ekrem İmamoğlu bu kararı ile bir kere daha rantın değil halkın yanında olduğunu göstermiştir. Bundan sonrada bu olayın takipçisi olmaya devam edeceğim’’ dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı