En Son Haber 34

CHP’nin İstanbul milletvekili Tekin: AKP Türkiye’yi yönetebilme kabiliyetini kaybetti

CHP’nin İstanbul milletvekili Tekin: AKP Türkiye’yi yönetebilme kabiliyetini kaybetti

EHA.CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin “Uzun zamandır AKP bir parti değil bir kişinin günlük ihtiyaç ve dileklerini karşılamak için çalışan bir propaganda makinası. Bu haliyle artık AKP Türkiye’yi yönetebilme kabiliyetini kaybetti. Bu AKP içinde de çok net gözüktüğü için büyük bir kriz yaşanıyor.” dedi.ÜlkedeGündem’den Abdullah Ağırkan’ın sorularını yanıtlayan Tekin Türkiye İttifakı ile ilgili, “Türkiye İttifakı anayasadır. Bu ittifakı darma duman eden de AKP’dir. Bugün AKP kendi beceriksizliği ve hukuk tanımazlığı ile ürettiği krize ortak arıyor.” açıklamasını yaptı.

31 Mart sonrası AKP iktidarının bir kaos ortamı içine girdiğini düşünüyor musunuz?

31 Mart seçimlerinde millet sandığa giderek AKP’ye çok ciddi bir ders verdi. Medyanın yüzde 98’ine sahip olan, devlet olanaklarının tamamını fütursuzca kullanan, seçim süresinde her tür adaletsizliği yapan bir parti sandığa gömüldü. Şimdi biliyoruz ki AKP içinde milli görüş geleneğinden gelenlerin belli rahatsızlıkları var.Diyorlar ki AKP şahıs partisine döndü, özeleştiri mekanizması kayboldu, dava ruhu yok oldu. Doğru, uzun zamandır AKP bir parti değil bir kişinin günlük ihtiyaç ve dileklerini karşılamak için çalışan bir propaganda makinası. Bu haliyle artık AKP Türkiye’yi yönetebilme kabiliyetini kaybetti. Bu AKP içinde de çok net gözüktüğü için büyük bir kriz yaşanıyor.

Kısa zamanda yeni rejim tartışılmaya başlandı, bunun için ne diyeceksiniz?

Bu sistemin tartışılmadığı bir gün olmadı ki? Dünyada eşi benzeri olmayan, derme çatma, ucube bir sistem ile Türkiye yönetilemez. Bu sistem nedir? Anayasal bir garabet, siyaset bilimi açısından da Başkanlık Sistemi’nin Frankeştayn’ı. Korkunç bir doktor, kolu bir yerden, kafayı bir yerden alıp dikip insan yarattım diye bağırıyor. Bu insan değil, canavar. Türkiye bu ucubeden kurtulmak zorunda. Bu ülkenin ihtiyacı çoğulcu, özgürlükçü, parlamenter demokrasi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Demir’i soğutmamız gerekli” ifadesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Lafla peynir gemisi yürümüyor. İyi Parti Genel Başkanı’nı hapisle tehdit edeceksiniz, Saadet Partisi Genel Başkanı’na hakaret edeceksiniz, HDP eşbaşkanlarını hapse atıp, CHP Genel Başkanı’na yapılan organize linç girişimine sahip çıkacaksınız sonra “demiri soğutalım.” Önce siyasette asgari akıl, ahlak ve saygıyı benimseyin, demir soğur zaten.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye ittifakı kuralım sözlerini siyasi bir uzlaşmamı, yumuşamamı yoksa Akp iktidarı için siyasi bir taktikmi?

Türkiye İttifakı anayasadır. Bu ittifakı darma duman eden de AKP’dir. Bugün AKP kendi beceriksizliği ve hukuk tanımazlığı ile ürettiği krize ortak arıyor. Tavsiyem anayasaya uymaları, hukukun üstünlüğünü ve demokratik toplumun temel ilkelerini kabul etmeleridir. Türkiye’nin meseleleri laf cambazlığı ile halledilecek kadar küçük değil.

Ankara’da son bir haftadır AKP, CHP koalisyonu konuşuluyor bunun için ne diyeceksiniz?

Ankara’da her şey konuşulur. Olacak şeyler de olmayacak şeyler de konuşulur. Bu olmayacak şeyler kümesinden bir iddia. 100 yıllık CHP siyasi irfanı yüksek bir partidir. O irfanın gereği olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı