En Son Haber 34

“En İyi Devlet Projesi ödülü” Maltepe’nin

“En İyi Devlet Projesi ödülü” Maltepe’nin

EHA.Maltepe Kaymakamlığı, Savaş Mağduru Suriyeli Çocukların Post-travmatik Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi ile ‘En İyi Devlet Projesi’ ödülüne layık görüldü.

İçişleri Bakanlığınca vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıcı, farkındalık oluşturan ve örnek olabilecek projelerin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen ve 81 ilden 1102 projenin katıldığı “Projem Türkiye; Mülki ve Yerel Yönetimlerde Yeni Fikirler ve Örnek Uygulamalar Yarışması”nda  Asayiş ve Güvenlik kategorisinde “En İyi Devlet Projesi” ödülüne layık görüldü.

Ankara’da düzenlenen ödül töreninde “Projem Türkiye yarışmasında Maltepe Kaymakamlığı Savaş Mağduru Suriyeli Çocukların Post-travmatik Sitres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi” ile ‘En İyi Devlet Projesi’ ödülünü Kaymakam Meftun Dallı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan aldı.

Ankara’da düzenlenen ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı ‘Projem Türkiye’ yarışmasının ödül törenine Maltepe’den Kaymakam Meftun Dallı, Maltepe Kaymakamlığı Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu, Kaymakamlık Proje ortağı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp katıldı.

Savaş Mağduru Suriyeli Çocukların Post-travmatik Sitres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi projesi

Maltepe İlçesinde ikamet eden 354 6-17 yaş Suriyeli çocuğun savaş sonrasında oluşan post-travmatik stres bozuklarının teşhisi gerçekleştirildi. Tedavi süreci için Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen EMDR terapi tekniği kullanıldı.

Proje sonucunda gerçekleştirilen son-testler, ulaşılan başarıyı istatistiklerle gözler önüne sermdi: Terapiye katılan Suriyeli çocukların %85’inde travma sonrası stres bozukluğu seviyelerinde azalma görülmüş, %52’sinde travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ortadan kalkmıştır.Ayrıca terapiye katılan Suriyeli çocukların %65’inde psikolojik iyi oluş hâlinde yükselme görülürken, %54’ünün major depresyon düzeylerinde azalma sağlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı