En Son Haber 34

Gençleşmek isteyenlere taze kan satan firma bir litresini 8 bin, iki litresini 12 bin dolardan satıyor

Gençleşmek isteyenlere taze kan satan firma bir litresini 8 bin, iki litresini 12 bin dolardan satıyor

EHA.Yaşlı insanlara, gençlerden alınan kanları naklederek onlara gençlik vaat eden Ambrosia isimli şirket ABD’de beş şehirde şube açtı.

dunyahalleri.com’dan Semih Sönmez’in haberine göre, Jesse Karmazin’in kuruculuğunu yaptığı şirket, ilk olarak New York’ta faaliyete başlamak istiyordu ama planları istedikleri gibi gitmedi. Los Angeles, San Francisco, Tampa, Omaha ve Houston’da beş adet şube açıldı. Her bir şubede damarlarınızı gençlerin kanıyla doldurabiliyorsunuz.

BİR LİTRE KAN 8.000 DOLAR, İKİ LİTRE KANI KAMPANYALI KAN 12 BİN DOLAR

‘Gençlerden alınan kanın vücudu dinçleştirdiğine’ inanlar, bir litre kanı 8.000 dolara ya da iki litre kanı kampanyalı fiyatıyla 12 bin dolara alabiliyor.​

ÇALIŞMALAR YETERSİZ

Bu iddiaları destekleyen klinik çalışmaların çok az olmasının yanı sıra tedavinin herhangi bir işe yarayıp yaramadığı da henüz kanıtlanmış durumda değil. Örneğin bu ay Jama Neurology dergisinde yayımlanan bir çalışma, genç yetişkinlerden alınan kanın Alzheimer hastalarının semptomlarını ne kadar iyileştireceğini inceliyordu. Ancak çalışma sadece 18 katılımcıyla yapıldı.

Öte yandan Ambrosia’nın gerçekleştirdiği işlemin işe yarayabileceğini gösteren araştırmaların çoğu insanlar üzerinde değil fareler üzerinde yapıldı. Ambrosia’nın 2017’de yaptığı klinik denemelerde elde edilen sonuçlar ise hala paylaşılmadı. Bu denemelerde katılımcıların kan aktarımı için standart 8.000 dolar ödemesi gerekiyordu.

Bu belirsizliğe rağmen şirketin sunduğu ‘tedavi’ teknik olarak sadece kan nakli olduğu için Ambrosia, ABD Gıda ve İlaç Dairesi denetçilerinin denetimine girmiyor.

Tedavinin işe yarayıp yaramaması kanıtlanamasa da bu durum zengin müşterilerin yoğun ilgisine engel olamadı. Ambroisa bu istekleri karşılayabilmek için geçen eylül ayında web sitesinde bir bekleme listesi oluşturdu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı