En Son Haber 34

GÜLSUYU-GÜLENSU PLANLARINDAKİ %32 KESİNTİYLE MÜTEAHHİDLERE İMAR RANTI YASAL HALE GELİYOR !

GÜLSUYU-GÜLENSU PLANLARINDAKİ %32 KESİNTİYLE MÜTEAHHİDLERE İMAR RANTI YASAL HALE GELİYOR !

EHA.Sanayi işgücüne ucuz emek yaratan büyük göç dalgasında İstanbul’da ilk yerleşilen mahallelerden biri olan Gülsuyu-Gülensu Mahallelerinde kamu eliyle oluşturulan mağduriyetler devam ediyor.

60 yıl öncesine dayanan bu göç dalgasında Gülsuyu-Gülensu Mahalleleri, yanı başındaki Maltepe-Kartal-Pendik bölgesindeki sanayi alanlarına yakınlığı avantajdı, şu an ise deniz manzarası ve tamamen gelişmiş kentsel bir bölgede az yoğunluklu bir yerleşim olması nedeniyle arsa spekülatörleri ve onların uzantısı kamu aracıları vasıtasıyla imar rantının yeni hedef tahtası durumuma gelmiştir.

Bu mahallelerde 60 yılda oluşan değerler ve dayanışma kültürü, her türlü kamu desteğinden mahrun olmalarına karşın insanlar arasında dayanışma, paylaşma ve beraber mücadele etme becerilerini geliştirmiştir.

Beraber hareket edebilen, bir araya gelip ortak karar veren, tartışabilen insanların oluşturduğu mahalle kültürü bu süreçte tapularını almak ve imar planlarını yaptırmak için de büyük bir mücadele vermek zorunda kalmıştır.

Tüm İstanbul’daki gecekonduların imar ve tapu sorunları kendiliğinden bir kamu hizmeti olarak yapılırken, Gülsuyu-Gülensu bu süreci uzun süre beklemek zorunda kalmıştır. Halkın tapularını alması için öncelikli olarak Büyükşehir ve Maltepe Belediyesince imar planlarını yapması ve Milli Emlak Müdürlüğününde hazine arsası mülkleri Belediye’ye, hak sahiplerine vermek üzere devretmek gibi bir süreç uzun süre beklenmek zorunda kalınmıştır. Ancak bu zorlu bürokratik süreç bile Mahalle Kültürünün, dayanışma ve katılımcılığın güzel bir örneği olarak, üniversiteleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarını bu süreçte yanlarına çekerek dernekler üzerinden bu süreç yönetilmiştir.

Mahalle Nüfusun Artması ve Plansız Kentsel Mekanlar;

Uzun yıllar nüfusu on bin kişinin altında kalan mahalleler, konut alanlarının diğer mahalleler ile birleşmesi ve özellikle E5 bölgesinde verilen site imarları ve apartmanlaşma nedeniyle on bin nüfusu aşmıştır. Zamanla rahat konut dokusu, bahçeli yerleşimler, sokaklarda yükselen apartmanların artmasıyla birlikte mahallede başka bir sorun başlamıştır; yetersiz donatı alanları ve sağlıksız mekanlar. Nüfusun on binden iki mahallenin mevcut nüfusunun günümüzde otuz bine ulaşması mahallede çözülmesi gereken sorunlarında boyut değiştirmesine neden olmuştur. Yaşayan mahalle nüfusuna yeterli sağlık, eğitim, otopark ve yeşil alanlarının olmayışı en büyük sorun haline gelmiştir.

Planlama ve İmar sürecinde çözülmesi gereken en büyük sorunun otuz bin nüfusa bile yetmeyen donatı alanlarının arttırılarak yaşanılır bir kentsel mekan oluşturulması iken belediyenin bu mahallelere yetmiş bin kişinin yaşayacak şekilde planlama yapılması tüm mahalle halkının planlara karşı kuşkulu bakmasına neden olmuştur.
Yerinde dönüşüm sloganıyla yola çıkan belediye yetkilileri yaptıkları planlarda mahalle nüfusunu mevcut nüfusun iki katından fazla nüfusun bu mahallelerde yaşayacak şekilde plan yapması kabul edilebilir bir anlayış değildir.

Belediyenin, Mahalleye bu şartlarda 70bin kişilik plan yapması ilave donatı alan bırakılmasına neden olmuştur. Bu ilave donatı alanları mahallede yaşayan birçok kişinin yerlerinden edilmesine neden olacaktır. Bu nüfus projeksiyonuna göre oluşturulması gereken okul, cami, kreş, çocuk parkı vb alanlarınında daha çok yapılmasını gerektirdiğinden, uygulama sürecinde birçok hak sahibinin parsellerinde büyük oranda donatı kesintisini gerektirecektir. Tüm bu süreç birlikte düşünüldüğünde, yerinde dönüşüm ve hak sahiplerinin tapu sahibi olma taleplerinin bu karmaşık imar süreçleri nedeniyle karşılanamayacak bir durumun oluştuğu görülmektedir.

Dışardan gelecek kırk bin kişiye göre ilave konut yapılması, yetmiş bin kişiye göre plan projeksiyonunun geliştirilmesi bilinçli bir tercihdir.

Belediyenin bu bilinçli tercihine göre ilave donatı alanları imar planlarda iki katına çıkartılmış bu nedenle planlarda daha az insana tapu verilmesine neden olmuştur.

Ayrıca Belediyenin bu plan hedeflerini gerçekleştirmesi, nüfus projeksiyonuna göre buraya yetmişbin insan sığdırması, donatı alanlarını standartlara göre yapması için verilecek tapulara ortak olması gerektirmiştir. Bu ortaklık kozu sayesinde Belediye, imar uygulama aşamasında müteahhitlik sürecini de istediği müteahhidini seçerek yönetebilecektir.

Yıllardır tüm mahallenin beklediği yerinde dönüşüm müjdesi ve tapularına sahip olma umudu, yerine tapularını alamayan yüzlerce hak sahibi, yetersiz açık alanları ve eksik donatıları olan sağlıksız bir plan ve dışarıdan gelecek muhtemelen deniz manzaraları sitelerde oturan kırkbin yeni yerleşimcileri ile bir tahliye planına dönüşmüştür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı