En Son Haber 34

İstanbul İnternet Kafeciler’in Esnaf Odası Başkanı Ümit Büyük Ajansımıza Konuştu

İstanbul İnternet Kafeciler’in Esnaf Odası Başkanı Ümit Büyük Ajansımıza Konuştu

AHA.Geçtiğimiz günlerde Acar haber ajansına demeç veren genç dinamik ve azimli söylediklerinin arkasında duran İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Ümit Büyük ajansımıza hiç kimsenin bilmediklerini dobra dobra anlattı,gündem olan Büyük . Türkiye genelinde 3 ilde odalarının ve yaklaşık bin üyelerinin olduğunu söyleyen Başkan Büyük “Başta İstanbul olmak üzere Diyarbakır ve Ankara’da hizmet vermekteyiz.  Hedeflerimizin daha iyisini yapmak istiyoruz” dedi.AHA. Başkan Biraz Yapacağınız Projelerden Bahsedermisiniz

İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Ümit Büyük geçtiğimiz günlerde www.acarhaberajansi.com ‘a konuştu. Konuşmasında “Bugün yapacağımız toplantımızda Türkiye genelinde ki aktif kafecileri buraya toplayıp mesleğimizle alakalı istişare toplantısı yapacağız. Peki biz bu toplantıya kimleri çağırdık? Türkiye genelinde zaten üç internet kafeciler odası var. Bir tanesi İstanbul’da İkincisi Ankara’da ve üçüncüsü Diyarbakır’da. Onların da başkanlarını çağırdık başkanlarla ve üyelerle bizim üye olmayan esnafımızla beraber istişare toplantısı yapalım dedik. Bu toplantıda sıkıntılarımızı dile getirmek için toplanacağız” dedi.AHA. Ailelere İnternet Kafelerin Güvende Olduğunu nasıl anlatıyorsunuz!

Geçen günlerde Cumhurbaşkanımız da internet kafeler konusunda açıklamalar yaptı. Aileler internet kafeleri kötü gözle görüyor biz bu kötü imajı kaldırabilmek için projeler geliştirdik. Elimizde olan projelerimiz var bu projeleri aktif olan üye ve odamıza üye olmayan meslektaşlarımızla beraber değerlendirip çalışmalar yapacağız. Birlik ve beraberlik içinde sorunlarımıza ortak çözümler üretmeye çalışacağız. Kafelerin formatı artık değişti. Nasıl derseniz; internet kafeler cep telefonları oldu artık. İnternet kafeler internet kafe olarak kullanılmıyor. Şimdi gençliğe hitaben e-spor diye bir şey çıktı. Bu gençlerin oyun aktivitelerinde online oyunlar var. Bu online oyunlar dünyada artık kendini kanıtlanmış ve E-Spor haline dönüşmüştür. Türkiye’de buna ayak uydurmuş ve E-spor federasyonunu kurmuştur. Gençlerimizi buradan sosyalleştirmeyi amaçlayıp sosyal alanlar olduğunu göstermek istiyoruz. İnternet kafeler artık bir E-spor merkezine dönüşüyor E-spor sadece oyunlarla alakalı ülkemizdeki futbol takımları da E-spor takımları oluşturmaya başladı Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın da E-spor takımları var.. Gençlerin zihnini geliştiren, yabancı dilini geliştiren bu oyunların çok faydası var. Bunları göstermek istiyoruz bu toplantıyı da bugün o yüzden gerçekleştiriyoruz. Projelerimize ortak olsunlar çünkü biz sadece İstanbul değiliz Türkiye genelinde 20,000 internet kafe var.AHA.E-Spor’u Biraz Açarmısınız

İlk projemiz olarak kafalarda kötü bir imajı olan internet kafe ismini değiştirmek . Esnaflarımızla yapılan anket sonucunda da  Bilişim E-Spor Merkezi  ismi ön plana çıktı.

Başkan Ümit Büyük konuşmasına “Biz bu kötü imajı ortadan kaldırmak için bugün burada toplantı yapmak istedik. Milli Eğitimle beraber çalışmalar yaparak diyoruz ki biz çocuklarımız için varız bizler çocuklarımızın aile bireyleri olarak en güvenli yerleri sağlamak istiyoruz. Geçmiş günümüzde bunları yaşadık geçmişte hükümetimize de söyledik çocuklarımızın evdeki interneti zararlı çocuklara aileler sahip çıkamaz. Bunun araştırması yapıldı araştırmada ailelere; çocuklarınıza sahip çıkabiliyor musunuz, çocuklarınızı kontrol altına alabiliyor musunuz sorularını sorduk. Aile bireyleri ise evet bizler  gerekli önlemleri alıyoruz, çocuklarımızı kontrol altında tutuyoruz dediler. Öte yandan çocuklara sorulduğunda şöyle bir cevap alındı: “Anne ve babalarımız öyle zannediyorlar.” Bugün bizler bunu test ettik. Filtreler çok çözüm değil on tane filtre de koysanız bugünkü gençler bu filtreleri çözebiliyor. Ama bir internet kafede çocuklarımız için böyle bir imkân yok ya da evdekinden daha az riskli çünkü hem gözetim altındalar hem korumalı filtre programlarımızdan ikişer tane var artı doksan gün kayıt alan kameralarımız mevcut. IP Log denen müşterilerimizin çocuklarımızın girdiği siteleri kontrol altına alabilen program çalışıyor ve bunlar iki yıl kayıt altında kalıyor.AHA. Aileler Çocuklarını Güvenle İnternet Kafelere Gönderiyor’ mu?

Ayrıca şunu da belirtmek istiyoruz aileler bizim her ay iki kez denetlendiğimizi bilmiyorlar. Türkiye’deki tüm esnaf arkadaşlarımızı araştıralım bizim kadar denetlenen yok. Çünkü biz; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetleniyoruz.

İnternet Kafeciler Odaları Başkanı Ümit Büyük devamında “Denetlenmemize rağmen aileler bunu bilmiyor ve görmüyor. Basın yoluyla sesimizi duyurabilmek bizim için daha önemli. Aileler görsün okusunlar en azından şunu bilsinler bu internet kafalerin hem devlet hem de bunlara sahip çıkan odalar tarafından denetlenme mekanizması var. Bizim kendi denetlememiz de var bizde denetliyoruz çünkü burada söz konusu çocuklarımız. Bizler bir aile bireyi olarak gelen müşteriye müşteri gözüyle bakmıyoruz bir baba bir anne, abi kardeş olarak bakıyoruz.AHA. İnternet kafeler bir bir kapanırken sizin üyeleriniz kimler olacak? Her evde cep telefonları var bizlermi size üye olacağız açıklar mısınız?

Bizim odamızın 12 yıllık bir geçmişi var. 12 yıl önce 2000’ne yakın üyemiz vardı. Şu an İstanbul’da 1000 üyemiz var. Eskiden bir furya vardı duvarlara badana sürüp beş tane bilgisayar koyan internet kafe açıyordu. Şimdi artık açma şansları yok neden yok? Bugün maliyetler çok yükseldi bir bilgisayarın maliyeti 10-12 bin lira bir araç fiyatına bilgisayarlar var. Kafe açmak isteyen birinin en az 30 bilgisayar alacağını düşünürseniz maliyeti 350.000TL civarında. Bunun dekorasyonu, dükkân kurulumu, masası sandalyesi derken 500.000TL’yi buluyor. Maliyet bu kadar yüksek olunca, yenileyemeyenler kapandığı gibi yeni açılanların sayısı da azalıyor.AHA. İnternet Kafelerin Görevleri Nelerdir

Ülkemizde bilgisayar kullanımının artmasında çok büyük rolümüz olduğu kanaatindeyim. Her kafe aslında bir bilgisayar kursu oldu. Evlerine bilgisayar alamayan milyonlarca insan bilgisayarları kafelerde kullandı yıllarca. İnternet kafeler cebe inene kadar.

Ayrıca kamu hizmeti de veriyoruz E-Devlet’e geçişten sonra Adli sicil, ikametgâh, Nüfus Örneği, MRHS sistemi, Öğrenci belgesi, Askerlik belgesi v.bAHA. TÜDOF’UN Gelecekteki Faaliyetleri Nelerdir.

İstanbul İnternet Kafeciler Odası Başkanı Ümit Büyük konuşmasına “Cep telefonları, tablet ve PC’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle batı illerimizde gelir seviyesi yüksek olan yerlerde internet kafelerdeki internet kullanım oranının düştüğünü de göz önüne almalıyız. İnternet her geçen gün daha da kontrolsüz bir şekilde gençlerimizi ve çocuklarımızı ele geçiriyor. Oysa internet kafeler sayesinde gençlerimizin denetimi mümkün. Bu nedenlerle de internet kafelerin her türlü dijital oyun ve oyun konsollarıyla gençlerimiz için çekici hale getirilmesi ve oyunun yanı sıra daha farklı konseptlerle de donatılması gerekmektedir. İnternet kafelerin bu çalışmamızın 1.2.3.4.5.6.ve 9 maddesi altında saydığımız şartları yerine getirmesi sağlanarak üst seviyede sosyal faydalar sağlayacak hale getirilmesi diğer yandan bilişim kültürü şenlik merkezlerine dönüştürülmesi sağlanmalıdır. Gençlerin rağbet ettiği bu alanların kalitesinin arttırılması ne kadar önemli ise işletme gelirlerini çeşitlendirip devlete ek yükler getirmeden akil olan ortak hedefe ulaşmak da bir o kadar önemlidir. Hedefe ulaşmada kullanılacak en akılcı yaklaşım biçimi, kafeleri yan gelirle destekleyerek kendi gelişimlerini en üst düzeye çıkarmalarını sağlamak olacaktır. Bu yüzden madde 6,1 altında sayılan ek işlerin internet kafelerde icra edilmesine yönelik yönetmelik değişikliği acilen sağlanmalıdır” diye son verdi.        Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, iç mekan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı