En Son Haber 34

Kadının Gücü Tokat’ın Gücü Türkiye’ye Örnek Olacak

Kadının Gücü Tokat’ın Gücü Türkiye’ye Örnek Olacak

EHA.Valiliğimiz öncülüğünde başlatılan Kadının Gücü Tokat’ın Gücü projesinin tanıtımı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle yapıldı.


Kadınlarımızın ürettikleri ürünlerin piyasada hak ettiği değeri alması, gizli kadın emeğinin ekonomik hayata katılımını sağlamak, kadınların becerisini teknoloji ile buluşturmak ve gıda ürünleri üretim süresini yılın tamamına yayma amacıyla Tokat merkez ve ilçelerde toplam 12 yeni toplam 14 kadın kooperatifini Tokat Kadın Kooperatifleri çatısı altında bir araya getiren projenin tanıtım törenine Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Özlem Zengin, Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Vali Yardımcısı Osman Sarı, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, il protokolü ve kooperatif üyesi kadınlar katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tanıtım töreninde OKA Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle proje ile ilgili bilgi verdi. Kadın Kooperatifleri adına Emirseyit Kadın Kooperatifi Başkanı  Gülşen Bekgöz ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin’in ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, kadınları ve kadınların gücünü önemsediğini söyledi.
1 yıldır tüm Tokat olarak üzerinde çalışılan Kadının Gücü Tokat’ın Gücü projesinin çok güzel bir proje olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, projeye emek veren herkese teşekkür etti.
Kadına İnanmak, Türkiye’ye İnanmaktır
Tokat merkez ve ilçelerde kurulan 14 kadın kooperatifinin merkezde Vali, ilçelerde ise kaymakamlar ve belediye başkanları tarafından yürütüldüğünü kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Kadına inanmak Türkiye’ye inanmaktır. Kadının aklından, zekasından, yetenek ve yetilerinden yararlanmayan bir toplum vücudunun yarısı felç olmuş bir insana benzer. Kadının gücü bizim için çok önemli. Ülkemizin 2023, 2053, 2071 hedefleri var. Biz bu hedefleri  gerçekleştirebiliriz. Çünkü eğitimli, bilgili, donanımlı, müthiş bir kadın potansiyelimiz var.Türk kadını hayatın ve yaşamın her alanında çiftçilikten sanayiye, tarımdan eğitime, sağlıktan mimariye kadar tarihte de, bugün de destanlar yazmıştır. Bu, kadına inanmayla ilgili. Biz kadınlarımıza inanıyoruz. Bu projenin gerçekleşmesinde katkıları olan herkese teşekkür ediyorum. Herkes destek verdi. Bu Tokat’ın, hepimizin projesi. Biz sizleri desteklemek istiyoruz. Kadınlarımızın güçlenmesine destek veriyoruz.” dedi.

6 Milyonluk Fon Oluşturduk
Projeye SOGEP ve Teknik Destek Projeleri 1.7 Milyon TL., KOOP-Des  2.4 Milyon TL., TKDK Projeleri 2.0 Milyon TL. ve İl Özel İdaresi desteği ile toplam 6 Milyon TL. fon oluşturulduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Dijital platformlarda Tokat’ın ürünlerini, Türk insanıyla hatta dünya insanıyla buluşturacağız. Türk insanı bundan faydalanmış olacak. Tokat tarım ve hayvancılık memleketi. Herşey var. Biz sadece destek vereceğiz. Ben bu projenin çok çok başarılı olacağına inanıyorum. Bu Tokat modeli olacak. Herkesin desteğiyle, hep birlikte koyunculukla ilgili bir model yaptık. Türkiye modeli oldu. Türkiye’de uygulanıyor. Bugün 100 kadınla başladığımız bu projemizde de hedefimiz 10 bin kadına ulaşmak. Tokat Kadın Kooperatifleri, Türkiye Kadın Kooperatifleri Modeli olacak. 1 yıl sonra Tokat’ta, Tükiye’deki kadın kooperatiflerini toplayarak fuar, festival etkinliklerimizi yapacağız. Buna ben canı gönülden inanıyorum. Çünkü kadınlara, onların gücüne, azmine inanıyorum. Onlara destek veren dostlara, ekip arkadaşlarıma inanıyorum.  Tokat Kadın Kooperatifleri Türkiye’nin modeli olacak. Bu projede tüm Tokatlı arkadaşlarımın emeği, alın teri var. Benim amacım yüreklendirmek, cesaretlendirmek. İşin sahibi kadınlarımızdır. Onlar için ne yapsak azdır.  Kadınlarımıza desteğimiz devam edecek. Yılmadan, yorulmadan, pes etmeden, aşkla, şevketle bu işi gerçekleştireceğiz. Bu projenin Tokat’ımıza, Tokatlı kadınlarımıza, memleketimize, milletimizin huzuruna, refahına, birliğine, beraberliğine daha çok katkı sağlamasını diliyorum.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, milletvekilleri ve beraberindeki heyet daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda yöresel ve el sanatları ürünlerinden oluşan Artova, Emirseyit, Turhal, Niksar, Zile, Erbaa Sulusaray, Yeşilırmak, Adonim, Reşadiye, Yeşilyurt, Almus, Pazar, Başçiftlik Kadın Kooperatifleri standlarını gezdi. Vali Dr. Ozan Balcı,  sohbet ettiği kadınlara desteğinin tam olduğunu söyledi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı