En Son Haber 34

Mansur Yavaş hızlı başladı

Mansur Yavaş hızlı başladı
AHA.ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, İLK GÜN MECLİS TOPLANTI TUTANAK ÖZETİNİ OYLAMAYA AÇMAK İSTEYİNCE AK PARTİ VE MHP GRUPLARI İTİRAZ ETTİ-YAŞANAN TARTIŞMA NEDENİYLE TOPLANTIYA ARA VEREN BAŞKAN YAVAŞ:
“BELEDİYE BAŞKANININ YETKİSİNİ, TEMSİL YETKİSİNİ KİMSE ALAMAZ BUNU BANA ANKARA HALKI VERMİŞTİR”
“ÖNERGEYLE ZARAR EDEN ŞİRKETLERİN YÖNETİCİLERİNİN DEVAM ETMESİ İSTENİYOR”“MECLİSİN ÇOĞUNLUĞUNUN YETKİSİNE SAYGILIYIM ANCAK MECLİS DE BENİM YETKİLERİME SAYGI DUYMAK ZORUNDADIR”
“İHALELERİ BELEDİYE ŞİRKETLERİ YERİNE BÜYÜKŞEHİR YAPACAK”
 Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştirdi.
  Başkan Yavaş, AK Parti ve MHP gruplarının ilk gün belediye şirketlerinin genel kurul üyelerinin Meclis tarafından belirlenmesi yönünde verdikleri Anayasa ve kanunlara aykırı önergenin yeniden görüşülmesi talebini ikinci kez reddetti.“BAŞKANIN TEMSİL YETKİSİNİ KİMSE ALAMAZ”
 Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önergeyi Anayasaya ve yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle reddettiğini ve geri iade ettiğini belirterek, “Belediye başkanının yetkisini, temsil yetkisini kimse alamaz. Bunu bana Ankara halkı vermiştir” dedi.
  İlk güne ait Meclis toplantı tutanak özetini oylamaya açmak isteyen Başkan Yavaş’a AK Parti ve MHP Grubu ise itiraz etti. İtirazların artması üzerine Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Maddi hata varsa düzeltelim yoksa oylamaya geçelim. Şikayet edebilirsiniz ama zarar eden şirketlerin yöneticilerinin devam etmesi isteniyor. Beyler temsil yetkimi elimden almanızın anlamı nedir? Kimse bunu alamaz, bana bunu Ankara halkı vermiştir. Ben Meclisin çoğunluğunun yetkisine saygılıyım ancak Meclis de benim yetkilerime saygı duymak zorundadır.”              “İHALELERİ BELEDİYE ŞİRKETLERİ YERİNE BÜYÜKŞEHİR YAPACAK”

Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gruplar arasında yaşanan tartışmalar nedeniyle Başkan Yavaş, toplantıya ara verdi.

Toplantının ikinci oturumunda konuşan Başkan Yavaş, belediye şirketleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu:“Belediye şirketlerinin birçoğunun tasfiyesi için talimat verdim. Yeni yönetim kurulları değiştikten sonra tasfiye edeceğiz. Bundan sonra mümkün olduğu kadar belediyenin ihalesini belediyenin kendisi yapacak. Hiçbir şekilde işçi çıkartmadan, o işçilerin devrini sağlayarak bunu yapacağız. Şirketlere ihale vermek suretiyle onların da başkalarına ihaleye vermesinin önüne de geçiyoruz. Bunu da açıkça söyleyeyim. Bunun çalışmasına da başladık.”

Tüm parti grup başkanvekillerine 5’er dakikalık konuşma süresinin verilmesinin ardından Büyükşehir Belediye Meclisi, gündeme ilişkin bazı kararları ortak şekilde alarak sona erdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı