En Son Haber 34

Mersin Büyükşehir’den Doğa Dostu Bez Torbalar

Mersin Büyükşehir’den Doğa Dostu Bez Torbalar

EHA.Mersin Büyükşehir Belediyesi, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe giren plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olmasını içeren çevre yasasına destek verdi. Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın poşet tüketimini minimalize etmek adına almış olduğu yönetmelik önlemi kapsamında MER-EK Büfelerinde poşet vermeyi sonlandırdı ve bez torba dağıtımına başladı.54 MER-EK Büfesinde doğa dostu bez torbalar dağıtılıyor

Her geçen gün artan çevre kirliğinin önüne geçmek için başlatılan projeye, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden destek geldi. MER-EK Büfelerini ziyaret eden Mersinli vatandaşlar bez torba sürprizi ile karşılaştı. ‘Sıfır Atık’ projesi sloganıyla hayata geçirilen ücretli poşet uygulamasına destek veren Büyükşehir Belediyesi, proje kapsamında Mersin genelindeki toplam 54 MER-EK Büfesinde doğa dostu bez torbalar dağıtmaya başladı. İlk olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu’nun da büfede dağıtımını gerçekleştirdiği bez torbalardan vatandaşlar oldukça memnun kaldı.  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın talimatları ile Mersin genelindeki toplam 54 MER-EK Büfesinde dağıtımı başlanan torbaları gören vatandaşlara sürpriz oldu. Çevre dostu bir Büyükşehir Belediyesi anlayışıyla ekmekler bez torbaların içerinde verilmeye başlandı ve ücretsiz olarak bez torba sahibi olan Mersinli vatandaş, uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üzerinde ‘Sağlıklı Bir Çevre İçin, Doğamızı Koruyalım’ yazılarının yer aldığı bez torbaları gören vatandaşlar, poşete ücret vermeyecekleri ve çevreye dost bez torbalar ile ekmeklerini evlerini götürecekleri için büfelerden mutlu ayrıldılar.Çakmak: “Doğaya zarar vermemiş oluyoruz”

Candan Çakmak uygulamanın çok güzle olduğunu dile getirerek, “Ekmeklerin hijyenik olması gerekir. Doğaya saygı iyidir ama geri dönüşümlü olan, doğada kendini yok eden bir nesne kullanmamız lazım. Naylon petrol atığından yapıldığı için doğamızı kirletiyor. Bunun çözümü de doğaya saygılı, kedi kendini yok eden poşetler kullanmak. Böylece hem doğayı kirletmemiş, hem de kendi kendini yok ettiği için doğaya zarar vermemiş oluruz. Çok iyi bir uygulama. Başkanımızı bu yüzden tebrik ediyorum.  Başkanımıza yapmış olduğu hizmetlerden, hem doğaya hem insanlığa verdiği ilgi ile özenden dolayı teşekkür ediyorum. Yapılacak çok işler var. 5 yılda şu Mersin’e çok mükemmel şeyler yaptı” dedi.Er Ali Mirza ise, “Ekmek aldık, eve gidiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyemize de torba verdikleri için teşekkür ediyorum. Çok iyi bir uygulama. Güzel günler bizim olsun” şeklinde konuştu.Akın: “Bez torbalar çok makbule geçti”

Gazi Mahallesi’nde ikamet eden Mustafa Akçay da “Çok güzel oldu.  Biz belli bir yaşa gelmiş insanlarız, her şeyi unutuyoruz. Ekmeği çoğu zaman elimde götürmek zorunda kaldım. Hanım devamlı beni uyarıyor. Yanında poşetini al git, yoksa ortada kalırsın diyor. Buraya geldiğimde gerçekten şaşırdım. Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ı da çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.Güler Akın, evlerine ekmeği sürekli MER-EK Büfelerinden aldıklarını belirterek, “Bez torbalar çok makbule geçti. Poşet konusu çok sıkıntılıydı. Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a her şey için çok teşekkür ederiz” diye belirtti.Plastik poşet kullanımının doğaya verdiği zarara dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen bu uygulamadan memnun kaldıklarını dile getiren vatandaşlar, Başkan Kocamaz’a çalışmalarında başarılar dileyerek, çevre kirliliğine karşı hayata geçirilen bez torba dağıtımından dolayı teşekkür ettiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı