En Son Haber 34

“Saraydan Kız Kaçırma” Operası, Yeni Bir Yorumla İstanbullularla Buluştu

“Saraydan Kız Kaçırma” Operası, Yeni Bir Yorumla İstanbullularla Buluştu

EHA.11. İstanbul Opera Festivali kapsamında Mozart’ın ünlü eseri “Saraydan Kız Kaçırma” yeni bir yorumla sanatseverlerle buluştu.  İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde tarihi bir atmosferde gerçekleştirilen opera temsilini heyecanla izleyenler arasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da vardı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi W.A.Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasını, yeni bir yorumla ilk kez 11. İstanbul Opera Festivali kapsamında İstanbullu sanatseverlerle buluşturdu.

Yıllardır sahnelenen ve Mozart’ın Türkleri konu edindiği eser, Caner Akın’ın rejisi ve Tan Sağtürk’ün koreografisiyle yeniden hayat buldu. Mozart’ın eserinin yorumlandığı temsilde koronavirüse göndermeler yapılarak 1918’deki İspanyol gribi salgını konu edildi.

Koreografisinde Balet Tan Sağtürk imzası bulunan Saraydan Kız Kaçırma operasında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestrasını Murat Cem Orhan yönetirken,  koronun şefliğini ise Volkan Akkoç üstlendi.

Eserin orijinal haline sadık kalan ve pandemi döneminde büyük önem taşıyan sosyal mesafe, hijyen ve maske takmanın hatırlatıldığı Saraydan Kız Kaçırma operası, sanatseverler tarafından uzun süre alkışlandı.

Koronavirüs tedbirleri dikkate alınarak maskeli ve mesafeli olarak izleyicilerle buluşan opera temsili; müzikleri, sahne tasarımı, kostümleri ve koreografisiyle sanatseverlerin büyük beğenisini topladı.

“Bu Harika Sahneyi İzlettiren Sanatçılarımıza ve Teknik Ekibimize Teşekkür Ediyoruz”

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin bahçesinde tarihi bir atmosferde sahnelenen opera temsilini izleyenler arasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, siyaset ve sanat dünyasından isimler ile çok sayıda sanatsever vardı.

Opera temsilinin ardından Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve Vali Ali Yerlikaya; bu eşsiz akşamı yaşatan Opera Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, Orkestra Şefi Murat Cem Orhan, Rejisör Caner Akın, Koro Şefi Volkan Akkoç, Koreograf Tan Sağtürk’e, opera sanatçılarına ve teknik ekibe teşekkürlerini sundu.

Vali Yerlikaya, teşekkür konuşmasında “Temsilde bizlere bu harika sahneyi izlettiren İstanbul Devlet Opera ve Balemize, çok kıymetli orkestra şefimize ve tüm sanatçılarımıza şahsım ve buradaki tüm sanatseverler adına yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Tüm dünyanın salgınla mücadele ettiğini söyleyen Vali Yerlikaya, temsilde maske, mesafe ve temizliği hatırlatan oyunculara teşekkür etti. Program, Bakan Yardımcısı Özkan Yavuz ve Vali Yerlikaya’nın opera sanatçıları ve teknik ekibe çiçek takdimi ile tamamlandı.

11. İstanbul Opera Festivali Sona Erdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen “11. Uluslararası İstanbul Opera Festivali” dün gerçekleştirilen “Saraydan Kız Kaçırma” operası ile sona erdi.

Sanatseverler, 11. İstanbul Opera Festivali kapsamında 19 Eylül’de “7 Soprano”, 22 Eylül’de “Barok Gecesi Konseri”, 26 ve 27 Eylül’de “Saraydan Kız Kaçırma” operasını izledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı