En Son Haber 34

Serdar Turgut yazdı: Gürsel Tekin’e bak CHP’nin durumunu çöz

Serdar Turgut yazdı: Gürsel Tekin’e bak CHP’nin durumunu çöz
AHA.Haber Türk yazarı Serdar Turgut köşesinde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’i yazdı Turgut yazısında “Niye olmuyor?” veya “Niye yapamıyoruz?” sorusuna bir türlü net cevap bulamayan CHP, aslında Gürsel Tekin’in yaşadıklarına bir baksa sorunun cevabını kolaylıkla bulabilir.

Gürsel Tekin, kendisini CHP’li olarak tanımlamayan halkla bağlantısı en sağlam olan, o halkın içinden gelmiş ve onların hissiyatını en iyi anlayan isimdir.

TBMM’yi ziyaret eden insanların birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeyi en fazla arzuladıkları CHP’li o oldu. Ancak halkın hissiyatını bir türlü anlayamayan CHP, kuruluşundan itibaren “gerçek halktan” soyutlanmış olarak varlığını sürdürdü.

Böylece CHP’nin kitlesel tabanını oluşturan halk da, gerçek halktan soyutlanmış olarak var olma gibi bir tuhaflık içine itildi. O gerçek halkın içinden gelmiş, onların dilinden konuşmayı başaran Gürsel Tekin, bu kopukluğu giderme yolunda CHP’nin elindeki en büyük kozlardan biriydi.

Ancak “gerçek halk”ın onu sevmesine ve kendisine yakın bulmasına rağmen parti tabanını oluşturan “soyutlanmış halk” onu bir türlü benimsemedi. Gerçek halkın onu seviyor olması da bunun asıl nedeni olabilir.

Bu yüzden son kongrede Genel Sekreter Gürsel Tekin, parti meclisi dışında kaldı. Onun genel sekreterken parti meclisine seçilememesi,

“CHP bu ikilemi nasıl aşacak, ilkelerinden büyük tavizler vermeden gerçek halkın taleplerine nasıl karşılık verecek, ilkeleri ile inancı ve dindarlığı nasıl uzlaştıracak?” bunların hepsi zor sorular.

Aslında popülist söylemlerden hiçhoşlanmam, ama bu defa bir istisna yapıp bunagirmem gerekiyor. Gürsel Tekin’in halkın içinden geldiğini söyledim ya, bunu en iyi kanıtlayan fotoğrafı da aşivde buldum. Tekin, 1981 yılında Kadıköy’de garson olarak çalıştı. O günlerinfotoğrafını sunuyorum size. Garsonluk yapmış olması, halkı anlaması içinotomatik bir yol değildir ama Halkla bağlantı kurmasını kolaylaştırdığıda kesindir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı