En Son Haber 34

Tekin: Bunun adı ihanet değil ise nedir?

Tekin: Bunun adı ihanet değil ise nedir?
EHA.CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ‘Askeri alanların imara açılmasını’ Meclis gündemine taşıdı.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ‘Askeri alanların imara açılmasını’ Meclis gündeme taşıyarak, “Millet bahçeleri” yapacağız diyen partiniz, zaten yeşil alan ve çoğu orman vasfında olan askerî birlikleri neden halkın kullanımına sunmuyor da, ranta ve yandaş müteahhitlere açıyorsunuz” sorunu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yöneltti.

“Hükümetiniz tarafından, “Askeri alanlar yeşil kalacak” beyanlarınıza karşın, imara açılan askeri alanlara her gün bir yenisi daha ekleniyor” diyen Tekin, “Yapılacak bu plan tadilatının, kamu yararı taşımadığı ve ranta yönelik olduğunu açıkça ortadadır. Doğal çevreyi ve yaşam alanlarını yok eden bu plan düzensizliği, herkesin gözü önünde kentin elde kalan son yeşil alanlarının da yok edilmesine neden oluyor. Bunun adı ihanet değil de nedir?” diye sordu.

“İstanbul’un “İmar Anayasası” kabul edilen 100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda, “Havza İçi rehabilite edilecek alan” fonksiyonunda olmasına ve İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü Plan Değişikliğini İnceleme Komisyonu’nun, imar planı değişikliğinin ulaşım talebini artıracağına yönünde kararı bulunmasına rağmen bu plan değişikliği onaylandığı takdirde şehre yapılan ihanet tescillenmiş olacaktır.”

Tekin soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

1- Yapılacak bu plan tadilatının, kamu yararı taşımadığı ve ranta yönelik olduğunu açıkça ortadayken bu yanlışa neden devam ediyorsunuz?
2– Doğal çevreyi ve yaşam alanlarını yok eden bu plan düzensizliği, herkesin gözü önünde kentin elde kalan son yeşil alanlarının da yok edilmesine neden olmaktadır. Bunun adı ihanet değil ise nedir?
3- Çekmeköy ilçemiz, İstanbul Deprem Haritasında kısmen birinci, kısmen de ikinci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Askeri alanın ayrıntılı olarak jeolojik incelemesi tamamlanmış mıdır?
4- Söz konusu plan değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve 3194 sayılı İmar Mevzuatı’na uygun olmadığı” yargı tarafından da tespit edilmişti. Hukuka aykırılığı açık olan bu plan değişikliğinin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği ortadayken, plan değişikliği ısrarınızdan vaz geçmeyi düşünüyor musunuz?
5- “Millet bahçeleri” yapacağız diyen partiniz, zaten yeşil alan ve çoğu orman vasfında olan askerî birlikleri neden halkın kullanımına sunmuyor da, ranta ve yandaş müteahhitlere açıyorsunuz?

Yurt Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı