En Son Haber 34

Varoluşsal Tek başınalık Bu önemli konuyu Dünya Değişim Akademisi’ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk.

Varoluşsal Tek başınalık Bu önemli konuyu Dünya Değişim Akademisi’ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk.

EHA.Varoluşsal Tek başınalık
Bu önemli konuyu Dünya Değişim Akademisi’ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk.”Aslında dünyasal yalnızlık, yanlış anlaşılmış varoluşsal tek başınalıktır. Bu yanlış anlama yüzünden kişi varoluşsal tek başınalığı dünyasal yalnızlıkla karıştırır. Karışıklılık daha fazla yanılgıya neden olur.Varoluşsal tek başınalığın yerine dünyasal yalnızlık geçtiğinde her şey yer değiştirir. Işığın yerine karanlık hazzın yerine ise acı geçer. Varoluşsal tek başınalık cesaret, haz ve pozitiflik içerir dünyasal yalnızlık ise korku, ıstırap ve negatiflik doludur. Varoluşsal tek başınalık canlandırıcı, dünyasal yalnızlık ise boğucudur.

İnsanın içindeki, bir türlü durduramadığı boşluktur yalnızlık. İnsan kendi özdoğasına yabancılaşınca bir şeylerin eksik olduğunu hisseder ve içinde bir boşluk oluşur. Aslında eksik olan şey öz farkındalıktır fakat kişi bunu anlayamaz.
Birey yanılgın içinde olduğu için bu içsel boşluğu, her türlü dünyevi eylemle doldurmaya çalışır fakat boşluk asla dolmaz. Birey yaşlandıkça içsel boşluk derinleşir ve artık kişinin kendisini bile yutacak hale gelir.
Bazen bu içsel boşluk kişiyi intihar şeklinde yutar. Fakat intihar bile bu boşluktan kurtulmanın çözümü değildir, çünkü birey ebedi bir varlıktır ve ölemez. İçsel boşluk öldürülmez bedeni yutar ama tatmin olmaz, çünkü birey bedenin ölümünden sonra bile o boşluğu hissetmeye devam eder.
Doyumsuz içsel boşluk yüzünden insanlar yalnız kalmaktan korkar. çünkü boşluk onları yutmaya hazırdır. Aslında korktukları şey boşluğun kendisi değildir, boşluğun hissettirdiği yalnızlık ve yok olma hissidir.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı