En Son Haber 34

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesini tanıyalım

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesini tanıyalım

EHA.Boğazlıyan İlçe Belediye Nüfus sayısı 16800 dür. Belediye de şuan 64 memur ve 115 adet işçi 1 adet sözleşmeli Veteriner, 1 adet Sözleşmeli Çevre Mühendisi olmak üzere toplam 181 personel tarafından hizmetler yürütülmektedir.Bu hizmetlerin yürütülmesi esasında branşlaşma ve iş bölümü vasıtasıyla yapılmaktadır.İlçenin kanalizasyon içme suyu şebekeleri düzenli şekilde kullanılmakta ,Ayrıca;halen kanalizasyonu bulunmayan bölgelerin yapım çalışmaları devam etmektedir.

İlçemizde yol çalışmaları kilitli parke taşlarıyla muhtelif yerlerde çalışmalar süratle devam etmektedir.

BELEDİYENİN PERSONEL KADROSU :

 • 59 Memur
 • 113 Daimi İşçi,
 • 2 Sözleşmeli personel olmak üzere toplam 179 personelden oluşmaktadır.

MAHALLELERiMİZ :

 • Bağlarbaşı Mahalle.
 • Çarşı Mahalle.
 • K.Kemalbey Mahalle.
 • Yenidoğan Mahalle.
 • Yukarı Mahalle.
 • Erdal İnönü Mahalle.
 • Karakoç Mahallesi.
 • Bahçeler Mahalle,
 • Aşağı Mahalle,
 • Kemaliye Mahallesi,

olmak üzere (10) mahalleden oluşmaktadır.

ULAŞIM VE ALTYAPI

A-)ELEKTRİK :

Bütün kasaba ve köylerimizde elektrik mevcuttur .

B-) SU :

İlçe merkezine içme suyu Başhoroz köyü ve Çandır ilçesindeki kaynaklar ile ilçe merkezindeki artezyen kuyularından temin edilmektedir.Yaz aylarında çekilen kısmi su sıkıntısı dışında ilçenin su ihtiyacı karşılanmaktadır.İçme suyunun gerekli tahliller yapılmakta olup tek problem fazla kireçli olmasıdır.

C-) YOL

İlçe merkezi Yozgat’a 90,Kayseri ye 80 km. asfalt yolla bağlıdır.İlçe merkezinden geçerek uzunlu kasabasına takiben Çandır,Çayıralan ilçelerine ve Sızır bölgesinden Sivas’a uzanan yol asfalttır.İlçeye bağlı 9 kasaba asfalt yoldur.9 köyümüz asfalt güzergahındadır.Kış şartlarında aşırı kar yağışının yol açacağı arazi durumları dışında hiçbir köy yolumuz trafiğe kapalı kalmamaktadır.Belirtilen yollara ek olarak Atatürk yolu adıyla bilinen ilçeyi Yozgat a bağlayan 90 km’lik ayrıca bir yolumuz daha vardır.

İlçemiz mahallelerin tamamı asfaltlama yapılarak halkımız bozuk ve çamurlu yollardan kurtulmaları sağlanmıştır.

D-) DOĞALGAZ

İlçemizde 2007 yılında doğalgaz ana hat boruları döşenmiş 2008 yılında da çalışmalara hızla devam edilerek ilçe halkının bir bölümü kullanıma başlamış bulunmakta ve en kısa zamanda tüm halkımızın kullanmasına hızla imkan sağlanacaktır..

İDARİ DURUM:

İlçemiz Yozgat iline bağlıdır.Boğazlıyan ilçe merkezi 10, Devecipınar 3,Uzunlu 5,Ovakent 2, Yamaçlı 3, Yenipazar 2, Özler 2, Sırçalı 2, Çakmak 1 Çalapverdi kasabası 2 mahalleden oluşmaktadır.

SOSYAL DURUMU – SOSYAL HAYATI

İlçe merkezinde betonarme yapılar ağırlık kazanmıştır. İlçeye bağlı köylerden merkeze devam eden göç yeni konut yapımını hızlandırmıştır bunun sonucunda konut kooperatifçiliği yaygınlaşmaktadır. kerpiç malzeme ile konut yapımı merkez ve kasabalarda tamamen ortadan kalkmıştır.

Yurtdışında çalışan işçi nüfusun yoğun olduğu Yamaçlı kasabası ,Özler ve Sırçalı Kasabaları ile yerleşim birimleri yeni konutlarla adeta yeni kurulmuş gibidirler.

İlçe merkezi 4500 hane olup , bu hanelerin % 90′ ı betonarme , geriye kalan kargır ve ahşap yapıdır.Köylerde ise % 60 betonarme , geriye kalan konutlar kargır ve kerpiç yapıdır.

Ayrıca ilçemize TOKİ tarafından yaptırılan 320 konut halkımızın hizmetine sunulmuş sosyal bir yerleşim sağlanmıştır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Haber İhbar Hattı